Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im

Bota

Plakja e popullsisë/ Kina merr vendim për moshën e daljes në pension

Plakja e popullsisë/ Kina merr vendim për moshën e daljes në pension

Kina do të rrisë gradualisht moshën e saj të pensionit në 5 vitet e ardhshme në përpjekje për të përballuar plakjen e popullsisë dhe sistemin e e pensioneve. Mosha e daljes në pension në Kinë mbetet një nga më të ulëtat në botë, në 60 vjeç për burrat, 55 apo 50 në varësi të profesionit...

5 orë
U shpall fajtor për korrupsion, senatori i SHBA-së jep dorëheqjen

U shpall fajtor për korrupsion, senatori i SHBA-së jep dorëheqjen

Bob Menendez ka dhënë dorëheqjen nga Senati i SHBA-së pasi është shpallur fajtor për korrupsion. Demokrati i Nju Xhersit i kishte rezistuar thirrjeve për dorëheqje, duke përfshirë edhe udhëheqësin e shumicës demokrate në Senat, Chuck Schumer. Vendimi i dorëheqjes së tij vjen 1 ditë pasi Komisioni i Etikës së Senatit nisi të shyqrtonte përjashtimin e...

6 orë
Kreu i ri i ushtrisë britanike: Mbretëria e Bashkuar duhet të jetë gati për të luftuar në 3 vjet

Kreu i ri i ushtrisë britanike: Mbretëria e Bashkuar duhet të jetë gati për të luftuar në 3 vjet

Kreu i ri i ushtrisë së Mbretërisë së Bashkuar, gjenaral Sir Roland Walker ka thënë se Britania duhet të jetë gati për të luftuar në 3 vjet. Gjatë fjalës së tij, ai u shpreh se lufta nuk është e pashmangshme dhe se ushtria ka kohë të mjaftueshme për t’u përgatitur për të shmangur konfliktin. Në...

6 orë
I zhdukur prej dy javësh, gjendet mrekullisht gjallë alpinisti amerikan

I zhdukur prej dy javësh, gjendet mrekullisht gjallë alpinisti amerikan

Ekipet e shpëtimit në Kentucky e kanë quajtur mrekulli mbijetesën e një alpinisti i cili ishte zhdukur për dy javë në një kompleks të largët kanionesh në vendin e quajtur ‘Red River Gorge’. 46-vjeçari Scott Hern, u gjet i gjallë nga ekipi i kërkim-shpëtimit të Wolfe County në atë që do të ishte dita e...

6 orë
Regjistrohet dita më e nxehtë e planetit

Regjistrohet dita më e nxehtë e planetit

Të dielën e 21 Korrikut, planeti ynë regjistroi temperaturën më të nxehtë të të gjitha kohërave. Sipas të dhënave të Shërbimit të Ndryshimeve Klimatike të Bashkimit Europian, 21 Korriku ishte 17.09 gradë Celsius, një vlerë kjo mesatare në rang global. Në krahasim me vitin 2023, kjo temperaturë është 0.01 gradë Celsius mbi rekordin e vitit...

6 orë
Presidenti Biden do t’i adresohet kombit për herë të parë që nga tërheqja nga gara presidenciale

Presidenti Biden do t’i adresohet kombit për herë të parë që nga tërheqja nga gara presidenciale

Presidenti amerikan, Joe Biden, të mërkurën do t’i adresohet popullit amerikan, për herë të parë që kur u tërhoq nga gara për rizgjedhje, më 21 korrik. Pas tërheqjes nga gara për zgjedhjet presidenciale të nëntorit, Biden ofroi mbështetjen për zëvendësen e tij, Kamala Harris, që të sigurojë nominimin e Partisë Demokratike për zgjedhjet presidenciale. Biden...

7 orë
Dorëheqja e Kimberly Cheatle, reagon Biden: Së shpejti do emëroj drejtorin e ri të Shërbimit Sekret

Dorëheqja e Kimberly Cheatle, reagon Biden: Së shpejti do emëroj drejtorin e ri të Shërbimit Sekret

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden ka reaguar pas vendimit për t’u dorëhequr nga detyra të Kimberly Cheatle, tashmë ish-drejtoreshë e Shërbimit Sekret. Përmes një deklarate, Presidenti Biden i shpreh mirënjohjen Cheatle për punën e saj në shërbimin publik në emër të tij dhe bashkëshortes së tij, Jill. “Ajo është përkushtuar me vetëmohim dhe ka rrezikuar...

Korrik 23, 2024
Atentati ndaj Trump, dorëhiqet shefja e Shërbimit Sekret: Marr përgjegjësinë për dështimin e sigurisë ndaj ish-presidentit

Atentati ndaj Trump, dorëhiqet shefja e Shërbimit Sekret: Marr përgjegjësinë për dështimin e sigurisë ndaj ish-presidentit

Shefja e Shërbimit Sekret, Kimberli Çitëll dha dorëheqjen të martën nga posti që mban 10 ditë pas atentatit që i ndodhi kandidatit republikan për postin e presidentit Donald Tramp. Mediat amerikane njoftojnë se largimin nga detyra, ajo e njoftoi për punonjësit e saj përmes një emaili. “Marr përgjegjësinë e plotë për dështimet e sigurisë. Në...

Korrik 23, 2024
Netanjahu sinjalizon nisjen e armëpushimit

Netanjahu sinjalizon nisjen e armëpushimit

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu sinjalizon nisjen e një armëpushimi të ri me Hamasin. Mundësinë e arritjes së armëpushimit, Netanjahu ua bëri të ditur familjarëve të disa prej personave që ende mbahen peng nga Hamasi, gjatë një takimi me ta në Uashington. Kreu i qeverisë izraelite u tha atyre se marrëveshja e armëpushimit parashikon lirimin e...

Korrik 23, 2024
3 plumba në kokë 36-vjeçares në SHBA! Polici i kërkoi të hiqte ujin nga soba, ajo…

3 plumba në kokë 36-vjeçares në SHBA! Polici i kërkoi të hiqte ujin nga soba, ajo…

Ky filmim tregon momentin kur një polic qëllon për vdekje një 36-vjeçare afro-amerikane brenda shtëpisë së saj në Ilinois të Shteteve të Bashkuara. Ngjarja ka ndodhur më 6 korrik, ndërsa pamjet u bënë publike nga vetë policia e shtetit federal amerikan, në kuadër të hetimeve për këtë rast. Sean Grayson, zëvendëssherif në Springfilld dhe një...

Korrik 23, 2024