Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im

Analiza

Ujërat e Malit të Zi, ‘El Dorado’ e grabitësve…

Ujërat e Malit të Zi, ‘El Dorado’ e grabitësve…

Mali i Zi, me një vijë bregdetare prej 300 kilometrash të gjatë dhe me 2.440 km² det, nuk ka rregulla që i mbrojnë ujërat e tij dhe pasuritë nënujore. “Kjo është arsyeja përse Mali i Zi është bërë El Dorado për grupe dhe individë që mund të zhyten në pjesën e tij të Adriatikut pa...

Korrik 23, 2024
A e ka Harris potencialin për të mundur Trump?

A e ka Harris potencialin për të mundur Trump?

Pak orë pas dorëheqjes së Joe Biden nga gara presidenciale, u nominua Kamala Harris. Por a është ajo një rivale e denjë për ish-kreun e Shtëpisë së Bardhë Donald Trump? Bazuar te sondazhet e deritanishme, Harris nuk është në lartësinë e Biden, por është afërsisht në pozicionin që ai ishte para se të shpallej President....

Korrik 23, 2024
80-vjetori i atentatit kundër Hitlerit

80-vjetori i atentatit kundër Hitlerit

Më 20 korrik 1944 oficeri gjerman Stauffenberg vendosi një valixhe dokumentesh pranë Adolf Hitlerit në shtabin e tij. Bomba shpërtheu, por Hitleri shpëtoi rastësisht. Cili ishte skenari i përgatitur dhe pse dështoi ai? Atentate të dështuara ndaj Hitlerit kishte pasur edhe më parë dhe gjatë Luftës së Dytë Botërore, por asnjëri prej tyre nuk ka tërhequr kaq...

Korrik 20, 2024
Çfarë ndodh nëse presidenti Biden tërhiqet nga kandidimi

Çfarë ndodh nëse presidenti Biden tërhiqet nga kandidimi

Të premten, ekipi elektoral i presidentit Joe Biden deklaroi se ai do të qëndrojë në garën presidenciale. Por numri i demokratëve që po shprehen publikisht se shanset e tij për të fituar në zgjedhjet e nëntorit janë të pakëta po rritet dhe ekziston ende mundësia që presidenti Biden të tërhiqet. Vetëm të premten folën publikisht...

Korrik 20, 2024
Atentati ndaj ish-Presidentit Trump: Dështime të shumta, hetime të shumta

Atentati ndaj ish-Presidentit Trump: Dështime të shumta, hetime të shumta

I riu Thomas Matthew Crooks shkoi në vendin ku do të mbahej tubimi elektoral ish Presidentit Donald Trump, me një çantë të madhe shpine dhe një pajisje për të matur distancën nga çatia pas skenës ku ish-presidenti do të fliste brenda një ore. Sjellja e tij ishte aq e çuditshme, aq ndryshe nga ajo e...

Korrik 18, 2024
Autori i atentatit ndaj Trump mbetet një enigmë për autoritetet

Autori i atentatit ndaj Trump mbetet një enigmë për autoritetet

Disa ditë pas përpjekjes për vrasjen e ish-presidentit Donald Trump autori i atentatit, Thomas Mathew Crooks mbetet enigmë për autoritetet që po hetojnë çështjen. Ata që e kanë njohur 20-vjeçarin e përshkruajnë atë si një individ inteligjent që nuk kishte shumë miq. Atij i janë gjetur shumë pak publikime në rrjete sociale dhe autoritetet që...

Korrik 17, 2024
Si sot 10 vjet më parë, 298 njerëz nuk u kthyen kurrë në shtëpi

Si sot 10 vjet më parë, 298 njerëz nuk u kthyen kurrë në shtëpi

Duart e Hans de Borst dridheshin teksa shfletonte programin e shërbimit memorial. Vajza e tij 17-vjeçare Elsemiek ishte në bordin e MH17, si sot 10 vjet më parë. Hans ishte ndër familjarët e parë që mbërriti në amfiteatrin e vogël në zemër të monumentit kombëtar MH17. “Si ndihem?”, tha Hans duke përsëritur fjalët e gazetarit të BBC,...

Korrik 17, 2024
Nga Lincoln te Regan e Trump, atentatet ndaj presidentëve të Amerikës në histori

Nga Lincoln te Regan e Trump, atentatet ndaj presidentëve të Amerikës në histori

Sulmet ndaj presidentëve të Shteteve të Bashkuara kanë qenë gjithnjë ngjarje të rëndësishme dhe tronditëse, jo vetëm për historinë politike të vendit, por edhe mbarë globit. Sulmi ndaj Ronald Reagan në vitin 1981 dhe sulmi i fundit ndaj Donald Trump ditën e djeshme, janë dy raste të tilla që meritojnë një analizë të thelluar. Megjithëse...

Korrik 14, 2024
Si e komentuan liderët e NATO-s Joe Biden

Si e komentuan liderët e NATO-s Joe Biden

Liderët perëndimor u rreshtuan krah Joe Biden në samitin e NATO-s, në një kohë kur shqetësimet për moshën e presidentit amerikan dhe aftësia e tij për të shërbyer një mandat të dytë, po vijnë gjithnjë e në rritje Thirrjet ndaj Biden që të tërhiqet nga gara presidenciale e Nëntorit po shtohen çdo ditë e më...

Korrik 12, 2024
Çfarë po ndodh në krahun lindor të NATO-s?

Çfarë po ndodh në krahun lindor të NATO-s?

Pushtimi rus i Ukrainës në vitin 2022 ka çuar në rritjen me urgjencë të përgatitjeve të NATO-s dhe të Bashkimit Evropian edhe lidhur me aftësinë për të dërguar shpejt përforcime, në rast të një konflikti të papritur me Moskën. Në këtë kuadër Rumania, Bullgaria dhe Greqia nënshkruan një marrëveshje për të lejuar lëvizjen e shpejtë të trupave dhe të...

Korrik 12, 2024