Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im

Politika

PS e PD me draft të përbashkët për “Zgjedhoren”/ Listat 1/3 të mbyllura, bie herësi, voton diaspora

PS e PD me draft të përbashkët për “Zgjedhoren”/ Listat 1/3 të mbyllura, bie herësi, voton diaspora

Mazhoranca dhe opozita janë dakordësuar në parim për draftin e ndryshimeve të Kodit Zgjedhor. Sipas propozomit, në zgjedhjet e ardhshme do të votojnë edhe qytetarët me banim jashtë vendit. Ata duhet të bëjnë kërkesë për të votuar pranë Gjendjes Civile dhe KQZ-së dhe të paraqesin dokumentet në një adresë të saktë. “Adresa e shtetasit që...

3 orë
Gjiknuri: 1/3 e listave zgjedhore të jenë të fiksuara, pjesa tjetër e hapur për konkurrim

Gjiknuri: 1/3 e listave zgjedhore të jenë të fiksuara, pjesa tjetër e hapur për konkurrim

Deputeti socialist, Damian Gjiknuri thotë se ka paraqitur në emër të mazhorancës një model liste që bazohet në parimin e pragut. Teksa në Komisionin e Ligjeve diskutohet për ndryshimet në Kodin Zgjedhor, Gjiknuri thotë se i qëndrojnë parimit kushtetues që 1/3 e listave zgjedhore të jenë të fiksuara dhe pjesa tjetër të jetë e hapur...

4 orë
Kodi Zgjedhor/ Gjiknuri: Vota nga jashtë ka të gjitha mundësitë që të realizohet

Kodi Zgjedhor/ Gjiknuri: Vota nga jashtë ka të gjitha mundësitë që të realizohet

Në Komisionin e Ligjeve po diskutohet në lidhje me ndryshimet e mundshme në Kodin Zgjedhor. I pranishëm në këtë komision është edhe Damian Gjiknuri, i cili është shprehur se janë të gjitha mundësitë që të realizohet vota nga jashtë. Gjatë fjalës së tij, Gjiknuri tha se në draft propozohet që të ketë mundësinë për të...

4 orë
Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Bylykbashi: Propozojmë votimin jashtë Shqipërisë, jo thjesht votën e diasporës

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Bylykbashi: Propozojmë votimin jashtë Shqipërisë, jo thjesht votën e diasporës

Në Komisionin e Ligjeve diskutohet në lidhje me ndryshimet e mundshme në Kodin Zgjedhor. I pranishëm në këtë komIsion është edhe deputeti demokrat, Oerd Bylykbashi, i cili ka thënë se propozojnë votimin jashtë Shqipërisë, jo thjesht votën e diasporës. Oerd Bylykbashi: Kuvendi e humbi mundësinë për të bërë një reformë në lidhje me rekomandimet e...

4 orë
Komisioni i Ligjeve, miratohet drafti i PS-PD për ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Komisioni i Ligjeve, miratohet drafti i PS-PD për ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Komisioni i Ligjeve është mbledhur për të diskutuar ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

4 orë
Nesër seanca për Kodin Zgjedhor në Kuvend, Bardhi: Duam lista të hapura

Nesër seanca për Kodin Zgjedhor në Kuvend, Bardhi: Duam lista të hapura

Nesër pritet që të miratohen në Kuvend ndryshimet në Kodin Zgjedhor, për të cilin opozita e mazhoranca kanë përgatitur draftet përkatëse. Sipas kreut të grupit të PD Gazment Bardhi, PS kërkon sërish lista të mbyllura, propozim i cili bie ndesh me vullnetin e opozitës. “Propozimi i PS vijon të mbajë të njëjtën situatë, që listat...

7 orë
“Xhaçka”, Bardhi për deklaratat e Çuçit: ‘Vepër penale’ e konsumuar në sytë e publikut

“Xhaçka”, Bardhi për deklaratat e Çuçit: ‘Vepër penale’ e konsumuar në sytë e publikut

Kreu i grupit të PD Gazment Bardhi reagoi ashpër ndaj deklaratave të sotme të Bledi Çuçit sa i takon çështjes së mandatit të Olta Xhaçkës. Në një prononcim për mediat, Bardhi theksoi se vendimet e GJK-së janë detyrim për secilin dhe moszbatimi i tyre shkel në mënyrë flagrante vetë Kushtetutën. “Kjo deklaratë e çon vendin...

7 orë
PD vijon denoncimet para SPAK-ut

PD vijon denoncimet para SPAK-ut

Partia Demokratike ka vijuar denoncimet përpara zyrave të SPAK-ut për inceneratorin e Tiranës. Ish-deputeti demokrat Belind Këlliçi deklaroi se fondet e BE-se që duhet të merrnin fermerët i ka marrë drejtori i inceneratorit të Tiranës. Belind Këlliçi, ish-deputet: Ky individ ka marrë 500 mijë euro hua nga ITS-ja e Klodian Zotos, për të blerë një truall....

7 orë
Mbahet së shpejti takimi trepalësh Romë-Beograd-Tiranë

Mbahet së shpejti takimi trepalësh Romë-Beograd-Tiranë

Shefi i diplomacisë italiane Antonio Tajani në takimin me homologun serb Marko Duriç deklaroi mbajtjen së shpejti të një takimi të përbashkët edhe me homologun shqiptar Igli Hasani. Sipas Tajanit ulja në një takim trepalësh kontribuon në zhvillimin ekonomik dhe ruajtjen e paqes në rajon. Ai i tha se Italia i sheh shtetet e Ballkanit...

9 orë
“Do votoj si të ma dojë mendja”, Çuçi për çështjen e Xhaçkës: Nuk na detyron dot GJK

“Do votoj si të ma dojë mendja”, Çuçi për çështjen e Xhaçkës: Nuk na detyron dot GJK

“Nuk kemi frikë, do votoj si të më dojë mendja mua”, kështu është shprehur kreu i grupit parlamentar të PS Bledi Çuçi sa i takon ‘urdhrit’ të Gjykatës Kushtetuese për t’i dërguar mocionin për mandatin e Olta Xhaçkës. Sipas tij, votimi në Kuvend do kryhet në formë të pavarur sepse e lejon Kushtetuta. “Nuk e...

10 orë