Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im

Kosova

Kurti kritika prokurorisë: Nuk ka ende akuzë për Banjskën

Kurti kritika prokurorisë: Nuk ka ende akuzë për Banjskën

Pronat e konfiskuara në veri të Milan Radoiçiçit, përgjegjësi për sulmin paramilitar serb në Banjskë të Zveçanit në shtator të vitit të kaluar do t’i jepen në shfrytëzim Policisë së Kosovës, ka vendosur qeveria me një ndryshim të një udhëzimi administrativ. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka hedhur kritika ndaj Prokurorinë Speciale në Kosovë që...

5 orë
Osmani: Heqja e vizave për mbajtësit e pasaportave serbe ka ndikim negativ

Osmani: Heqja e vizave për mbajtësit e pasaportave serbe ka ndikim negativ

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se vendimi i Këshillit të Bashkimit Evropian për t’ua hequr vizat qytetarëve të Kosovës që posedojnë pasaporta ilegale serbe, “ndikon negativisht në shtrirjen e sundimit të ligjit në të gjithë Kosovën”. Ky vendim, sipas saj, atakon edhe përpjekjet për integrimin e komunitetit serb në Kosovë. Osmani tha se i...

8 orë
Pronat e sekuestruara të Radoiçiç i kalojnë Policisë së Kosovës

Pronat e sekuestruara të Radoiçiç i kalojnë Policisë së Kosovës

Me ndryshim-plotësimet e një udhëzimi administrativ, të miratuara të mërkurën nga Qeveria e Kosovës, pronat e sekuestruara të biznesmenit serb nga veriu i Kosovës, Millan Radoiçiç, do t’i jepen në shfrytëzim Ministrisë së Brendshme të Kosovës, përkatësisht Policisë së Kosovës. Radoiçiçin, Kosova e kërkon si të dyshuar për organizimin e sulmit të armatosur në fshatin...

8 orë
Kurti kërkon të mos heroizohet Faton Hajrizi

Kurti kërkon të mos heroizohet Faton Hajrizi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u bëri thirrje qytetarëve të Kosovës që të mos e heroizojnë Faton Hajrizin, i dyshuar për vrasjen e një polici në Serbi. “I ftoj qytetarët e vendit tonë të mos bien pre e euforisë së heroizimit dhe romantizimit të Faton Hajrizit”, tha Kurti në një mbledhje të Qeverisë së tij,...

9 orë
Kurti reagon për vrasjen e Faton Hajrizit: Nuk kam nevojë të bëj edhe punën e ministrit

Kurti reagon për vrasjen e Faton Hajrizit: Nuk kam nevojë të bëj edhe punën e ministrit

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka reaguar për rastin e Faton Hajrizit, i cili raportohet se është vrarë në Loznicë nga policia serbe të premten e kaluar. Kurti tha se me këtë çështje po merren Ministria e Drejtësisë dhe ajo e Brendshme. “Nuk kam nevojë të bëj edhe punën e ministrit, besoni që kam shumë...

Korrik 23, 2024
Kurti kritikon BE-në për heqjen e vizave për mbajtësit e pasaportave serbe

Kurti kritikon BE-në për heqjen e vizave për mbajtësit e pasaportave serbe

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e cilësoi si “të padrejtë dhe të dëmshëm” vendimin e Këshillit të Bashkimit Evropian për t’u hequr regjimin e vizave qytetarëve të Kosovës që posedojnë pasaporta serbe, të lëshuara nga Drejtoria Koordinuese e Serbisë. Ky vendim, sipas tij, është “edhe dekurajues për integrimin e serbëve të Kosovës”. Por, shtoi Kurti,...

Korrik 23, 2024
Prokuroria e Posaçme e Kosovës interviston ministren Albulena Haxhiu

Prokuroria e Posaçme e Kosovës interviston ministren Albulena Haxhiu

Prokuroria e Posaçme e Kosovës, tha të hënën se ka filluar intervistimin e ministres së Drejtësisë Albulena Haxhiu, me qëllim të sqarimit të një deklarate në fillim të korrikut “lidhur me takimet dhe diskutimet e mundshme me prokurorë dhe gjyqtarë për raste të caktuara”, si dhe një postimi në Facebook lidhur me arratisjet nga burgjet...

Korrik 23, 2024
BE i heq vizat serbëve të Kosovës, opozita: Shpartallim qeverisë Kurti

BE i heq vizat serbëve të Kosovës, opozita: Shpartallim qeverisë Kurti

Këshilli i Bashkimit Evropian ka miratuar të hënën rregulloren që u lejon edhe serbëve të Kosovës të pajisur me pasaporta serbe, t’u hiqen vizat. Qeveria e Kosovës është shprehur e zhgënjyer me vendimin e marrë nga Bashkimi Evropian. Në reagimin e zyrës së zv/kryeministrit Besnik Bislimi thuhet se cilido vendim i BE-së, nuk e zhbën...

Korrik 22, 2024
Këshilli i BE-së miraton heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës që mbajnë pasaporta të Serbisë

Këshilli i BE-së miraton heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës që mbajnë pasaporta të Serbisë

Këshilli i Bashkimit Evropian miratoi të hënën një rregullore për përfshirjen në regjimin e udhëtimit pa viza të qytetarëve serbë të Kosovës që kanë pasaporta të lëshuara nga Serbia, mes zhgënjimit të autoriteteve në Kosovë për një vendim të tillë. Në një njoftim të këtij këshilli thuhet se rregullorja siguron që i gjithë rajoni i...

Korrik 22, 2024
Kurti: Tërheqja e Bidenit, fundi i një epoke

Kurti: Tërheqja e Bidenit, fundi i një epoke

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se tërheqja e presidentit të SHBA-së, Joe Biden, nga gara për rizgjedhje, shënon “fundin e një epoke”. “Bota – e veçanërisht Kosova – është një vend më i mirë dhe më i sigurt, për shkak të kontributeve të tij të jashtëzakonshme. Për këtë, ne do të jemi gjithmonë mirënjohës”,...

Korrik 22, 2024