Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im

Rajoni

Mbahet së shpejti takimi trepalësh Romë-Beograd-Tiranë

Mbahet së shpejti takimi trepalësh Romë-Beograd-Tiranë

Shefi i diplomacisë italiane Antonio Tajani në takimin me homologun serb Marko Duriç deklaroi mbajtjen së shpejti të një takimi të përbashkët edhe me homologun shqiptar Igli Hasani. Sipas Tajanit ulja në një takim trepalësh kontribuon në zhvillimin ekonomik dhe ruajtjen e paqes në rajon. Ai i tha se Italia i sheh shtetet e Ballkanit...

10 orë
Kasanof, i përkushtuar për integrimin euroatlantik të Ballkanit

Kasanof, i përkushtuar për integrimin euroatlantik të Ballkanit

Zëvendësi i ri i ndihmësit të sekretarit amerikan të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Alexander Kasanof, do të mbikëqyrë politikën amerikane për këtë rajon, e cila ka në thelb mbështetjen e tij në rrugën drejt integrimit evropian dhe anëtarësimit në institucionet euroatlantike. Kështu tha një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit (DASH), i pyetur nga Radio...

Korrik 24, 2024
Pro rusët në qeverinë e Malit të Zi, SHBA e shqetësuar: U përfshinë parti që nuk dënuan agresionin ndaj Ukrainës

Pro rusët në qeverinë e Malit të Zi, SHBA e shqetësuar: U përfshinë parti që nuk dënuan agresionin ndaj Ukrainës

Parlamenti i Malit të Zi votoi me 53 vota pro dhe 1 abstenim përbërjen e re të qeverisë së Milojko Spajiç, duke zgjeruar numrin e partive në ekzekutiv. Me 32 ministra gjithsej, në të tashmë janë ministrat e partive pro ruse si Fronti Demokratik dhe Partia. Partia proruse do të ketë dy zëvendëskryeministra dhe do...

Korrik 23, 2024
Serbë dhe shqiptarë së bashku në qeverinë malazeze

Serbë dhe shqiptarë së bashku në qeverinë malazeze

Kryeministri i Malit të Zi, Milojko Spajiç, i propozoi Kuvendit rifirmatimin e Qeverisë, e cila nëse votohet, do të përfshijë krahas shqiptareve edhe partitë serbe te Frontit Demokratik prorus si dhe Partinë Boshnjake. Këto parti mbështesin heqjen e sanksioneve kundër Rusisë dhe nuk e njohin pavarësinë e Kosovës. Bie në sy se Maja Vukiçeviç deputetja...

Korrik 23, 2024
PE mbështetje për Ballkanin Perëndimor

PE mbështetje për Ballkanin Perëndimor

David McAllister është rizgjedhur si kryetar i Komisionit të Punëve të Jashtme të Parlamentit të ri Evropian për pesë vitet në vijim. McAllister është një anëtar i Unionit Kristian Demokratik Gjerman (CDU) dhe Partisë Popullore Evropiane. Ai e ka mbajtur këtë pozicion që nga viti 2017. David McAllister, kryetar i Komisionit të Jashtë, PE: Ne...

Korrik 23, 2024
Opozita serbe-qeverisë së Vuçiçit: Njihni Kosovën shtet

Opozita serbe-qeverisë së Vuçiçit: Njihni Kosovën shtet

Opozita serbe ka paraqitur një plan ku përfshihen disa pika. Anëtarët e opozitës, Çedomir Stojkoviç dhe Ivan Videnoviç deklaruan se Serbia duhet të vendosë sanksione ndaj Rusisë, ambasadori rus duhet të ndalohet, shërbimet e inteligjencës serbe duhet t’i nënshtrohen Perëndimit dhe Ukrainës duhet t’i jepet municion dhe armë. Po ashtu, ata kanë theksuar se duhet...

Korrik 23, 2024
Ujërat e Malit të Zi, ‘El Dorado’ e grabitësve…

Ujërat e Malit të Zi, ‘El Dorado’ e grabitësve…

Mali i Zi, me një vijë bregdetare prej 300 kilometrash të gjatë dhe me 2.440 km² det, nuk ka rregulla që i mbrojnë ujërat e tij dhe pasuritë nënujore. “Kjo është arsyeja përse Mali i Zi është bërë El Dorado për grupe dhe individë që mund të zhyten në pjesën e tij të Adriatikut pa...

Korrik 23, 2024
5 të vrarë në një shtëpi për të moshuar në Kroaci

5 të vrarë në një shtëpi për të moshuar në Kroaci

5 persona u vranë të hënën në shtëpinë për të moshuar në qytetin Daruvar, pjesa qendrore e Kroacisë, raporton Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë. Jo zyrtarisht mësohet se një burrë hyri në këtë shtëpi dhe qëlloi me armë zjarri. Sipas informacioneve fillestare, 5 persona mbetën të vdekur në vendngjarje, ndërsa disa janë...

Korrik 22, 2024
Kreta “shkundet” nga tërmeti, nuk raportohet për viktima

Kreta “shkundet” nga tërmeti, nuk raportohet për viktima

Një tërmet i fortë me magnitudë 5,3 Rihter goditi në orët e para të mëngjesit ishullin e Kretës. Si pasojë e lëkundjeve të forta, u shkaktua panik tek banorët vendas dhe turistët, pasi Kreta njihet për fluksin tejet të lartë të vizitorëve gjatë muajve të verës. Instituti i Gjeodinamikës në Athinë u shpreh se lëkundjet...

Korrik 21, 2024
Erdogan kundërshton idenë e një shteti të vetëm të Qipros

Erdogan kundërshton idenë e një shteti të vetëm të Qipros

Turqia vazhdon të kundërshtojë krijimin e një Federate të bashkuar Qipriote, ka thënë të shtunën presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan. Ai i ka bërë këto deklarata në kuadër të ngjarjeve të organizuara për të kujtuar 50-vjetorin e pushtimin turk. “Ne besojmë që zgjidhja me një federatë të vetme nuk është e mundshme në Qipro”,...

Korrik 20, 2024