Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im

Kuriozitete

Fituesit në Olimpiadën e Parisit do marrin me vete “copëza” të Kullës Eiffel

Fituesit në Olimpiadën e Parisit do marrin me vete “copëza” të Kullës Eiffel

Atletët të cilët dalin fitues në Lojërat Olimpike të Parisit këtë vit do marrin me vete një pjesë të historisë… Medaljet që do jepen këtë vit në “Qytetin e Dritës”, janë me copëza të Kullës Eiffel. Bëhet fjalë për copa hekuri 6-këndore që peshojnë nga 18 gramë, të marra nga monumenti ikonë i Parisit i...

Korrik 24, 2024
Kjo është pasaporta më e fuqishme për vitin 2024

Kjo është pasaporta më e fuqishme për vitin 2024

Indeksi i Pasaportave “Henley” ka zbuluar se cila është pasaporta më e fuqishme në botë për vitin 2024. Është pasaporta e cila u mundëson qytetarëve të vetë të udhëtojnë pa viza në 195 destinacione të botës. Dhe është pasaporta e Singaporit, që është emëruar si dokumenti më i fuqishëm i udhëtimeve. Pas Singaporit, pasaportat më...

Korrik 23, 2024
Ndodh çudia! Peshkaqenët në Brazil pozitivë me kokainë

Ndodh çudia! Peshkaqenët në Brazil pozitivë me kokainë

Edhe këtë nuk na e kishte marrë mendja, por peshkaqenët në Brazil kanë rezultuar pozitivë me kokainë. Biologët testuan 13 peshkaqenë të mprehtë brazilianë që i morën nga brigjet pranë Rio de Janeiros dhe zbuluan se ata kishin nivele të larta kokaine në muskujt dhe mëlçinë e tyre. Përqendrimet e lëndës narkotike ishin 100 herë...

Korrik 23, 2024
Gjithmonë të vëmendshëm, njihuni me 4 shenjat më inteligjente të horoskopit

Gjithmonë të vëmendshëm, njihuni me 4 shenjat më inteligjente të horoskopit

Aftësia e tyre vëzhguese është gjithmonë shumë e mprehtë, ndaj dhe njerëzit që i përkasin këtyre 4 shenjave kapin në “ajër” gjithçka që ndodh rreth tyre e madje edhe kur dikush përpiqet që t’i mashtrojë. Gaforrja Disa njerëz mund të mendojnë se Gaforret pushtohen shpejt nga emocionet dhe nuk vënë logjikën prioritet. Pas pamjes së...

Korrik 22, 2024
Si “pallat lundrues”, jahti luksoz që kap vlerën e 490 mln Euro

Si “pallat lundrues”, jahti luksoz që kap vlerën e 490 mln Euro

Është quajtur një pallat lundrues, ky jaht edhe nga pamja e jashtme të jep idenë e një vile gjigande. Quhet “This is it” dhe kap vlerën e 490 mln eurove duke tërhequr vëmendjen e të gjithë pushuesve në Mykonos. I renditur në listën e 5 jahteve më të shtrenjta, ky jaht futurist është është i mbuluar...

Korrik 22, 2024
100 vjet sallatë “Çezar”

100 vjet sallatë “Çezar”

“Jepini Çezarit, atë që është e Çezarit.” Duket se ky postulat nuk gjen vend kur bëhet fjalë për sallatën që mban emrin e perandorit romak. Origjina e një prej sallatave më të pranishme në menutë e restoranteve në mbarë botën daton 100 vjet më parë dhe është receta e një kuzhinieri Italian që emigroi në...

Korrik 20, 2024
Dy gratë e para që u “përplasën” para kamerave, debati ikonik i 1956-ës

Dy gratë e para që u “përplasën” para kamerave, debati ikonik i 1956-ës

Nisur nga debati televiziv mes Joe Biden dhe Donald Trump, a jeni kuriozë të dini se kush janë personazhet e para politike që kanë “sfiduar” njëri-tjetrin në këtë formë? Debati televiziv mes kandidatëve për poste të rëndësishme politike nisi në mesin e shekullit të kaluar në SHBA. Ndërsa sot është kthyer në një fenomen tejet...

Korrik 20, 2024
Asnjëherë vonë! 105 vjeçarja merr diplomën e masterit

Asnjëherë vonë! 105 vjeçarja merr diplomën e masterit

83 vite pasi hoqi dorë nga masteri për dashurinë, Virginia Hislop ka arritur të diplomohet. Rasti i 105 vjeçares na tregon se nuk është kurrë vonë për të realizuar ëndrrat. Rrugëtimi i saj në universitetin e Stanford nisi në vitin 1936, ku ajo kreu bachelorin. Mori diplomën në vitin 1940 dhe në këtë mënyrë do...

Korrik 19, 2024
Rrezikohen nga gjuetia e fildishit, shkencëtarët kanë një plan për shpëtimin e rinocerontëve

Rrezikohen nga gjuetia e fildishit, shkencëtarët kanë një plan për shpëtimin e rinocerontëve

Në botë ekzistojnë pesë lloje rinocerontësh: i bardhë, i zi, indian, xhavan dhe sumatran. Të gjithë kërcënohen nga gjuetia e fildishit dhe disa janë shumë të rrezikuar. Arsyeja? Brirët e tyre. tipari dallues i rinocerontëve është shumë i kërkuar në mjekësinë aziatike sepse grihet dhe përdoret për të trajtuar gjithçka, deri edhe kancerin pavarësisht se...

Korrik 19, 2024
“Hello Kitty” mbush 50 vjeç, por a e dinit se ajo nuk është një mace?

“Hello Kitty” mbush 50 vjeç, por a e dinit se ajo nuk është një mace?

Personazhi aq i dashur vizatimor për fëmijët, Hello Kitty, që ka sjellë për dekada me radhë buzëqeshje tek të gjithë feston 50 vjetorin e saj. Kompania japoneze Sanrio e krijoi Hello Kitty-n në vitin 1974. Një vit më vonë, imazhi i saj u pa te çantat e vogla të fëmijëve të cilat shiteshin për më...

Korrik 18, 2024