Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im

Shëndet

Rreth 100 qytetarë paraqiten çdo ditë në Urgjencën e Lezhës

Rreth 100 qytetarë paraqiten çdo ditë në Urgjencën e Lezhës

Më shumë se 100 raste paraqiten çdo ditë në urgjencën e spitalit të Lezhës, persona që kërkojnë të marrin ndihmë mjekësore. Sipas mjekëve, në këtë periudhë rastet janë dyfishuar krahasuar me pak javë më parë. Në këtë situatë ndikojnë shtimi i virozave të stinës por edhe fluksi i turistëve në këtë sezon veror. Nuk mungojnë...

Korrik 23, 2024
Rritet rezistenca ndaj antibiotikëve

Rritet rezistenca ndaj antibiotikëve

Organizata Botërore e Shëndetësisë ngre alarmin për rezistencën ndaj antibiotikëve. Specilistët e OBSH thonë se kjopritet të ndikojë në rritjen e sëmundshmërisë. “Në shekullin e XXI, një risk të madh dhe e cilëson të 10 në risqet e shëndetit, është antibiotika-rezistenca. Një bakter i cili sot shkakton një infeksion dhe kurohet shumë mirë me medikamentet...

Korrik 21, 2024
OBSH: Evropa duhet të vazhdojë luftën kundër HIV/AIDS-it

OBSH: Evropa duhet të vazhdojë luftën kundër HIV/AIDS-it

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare për AIDS-in, që do të nisë të hënën në Mynih. AIDS-in e shkakton virusi HIV, i cili e dëmton sistemin imunitar të njeriut, duke e lënë atë të ekspozuar ndaj infeksioneve të rënda....

Korrik 21, 2024
I nxehti shton problemet për pacientët me Xeroderma Pigmentosum

I nxehti shton problemet për pacientët me Xeroderma Pigmentosum

Pol Dominguez, 11 vjeç, po kalon pushimet e tij verore në Spanjë. Por ndryshe nga shumica e fëmijëve të moshës së tij, ai nuk i kalon ditët në plazh apo pishinë, përkundrazi qëndron brenda në shtëpi për të shmangur rrezatimin ultravjollcë që mund të jetë vdekjeprurës për të. 11–vjeçari  është diagnostikuar me sëmundjen Xeroderma Pigmentosum...

Korrik 20, 2024
Antihelmi që mund të shpëtojë me mijëra jetë

Antihelmi që mund të shpëtojë me mijëra jetë

Studiuesit kanë zbuluar një antihelm të ri për pickimin e kobrës. Pickimi nga gjarpri u merr jetën mijëra njerëzve në vit dhe rreth 100 mijë vuajnë nga vdekja e indeve të trupit dhe qelizave të shkatërruara nga helmi. Studimi i fundit ka arritur të zbulojë një hollues të zakonshëm gjaku i cili mund të përdoret...

Korrik 17, 2024
Gjumi i parregullt rrit rrezikun e diabetit tip 2

Gjumi i parregullt rrit rrezikun e diabetit tip 2

Një studim i fundit tregon se gjumi i rregullt mund të ndihmojë në parandalimin e diabetit të tipit 2. Rezultoi se njerëzit të cilët kishin një gjumë të parregullt, ku kohëzgjatja e gjumit dita-ditës ndryshonte mesatarisht me më shumë se 60 minuta kishin një rrezik prej rreth 34% më të lartë të diabetit të tipit...

Korrik 17, 2024
Temperaturat e larta, fluks vizitash në Lushnje

Temperaturat e larta, fluks vizitash në Lushnje

Temperaturat e larta mbi 40 gradë Celcius kanë shtuar vizitat në Pediatrinë e spitalit të Lushnjës. Çdo ditë paraqiten deri në 100 fëmijë për shkak të virozave të stinës. Të vegjëlit kanë jo vetëm temperaturë të lartë, por edhe simptoma të tjera “Barku, të vjella, dhimbje të forta të barkut të shoqëruara me temperature të...

Korrik 16, 2024
ISHP: Kujdes nga vapa, mos përdorni alkool

ISHP: Kujdes nga vapa, mos përdorni alkool

Kujdes nga ekspozimi për një kohë të gjatë në plazh apo pishina përgjatë këtyre ditëve përvëluese dhe mbi të gjitha të evitohet përdorimi i alkoolit dhe kafeina. Këto janë disa nga rekomandimet e specialisteve të Institutit të Shëndetit Publik për qytetarët. Dorina Toci, Përgjegjëse e Sektorit të Sëmundjeve Kronike, ISHP: Në plazh dhe në pishina...

Korrik 16, 2024
Vapa përvëluese, këshillat për përballimin e saj

Vapa përvëluese, këshillat për përballimin e saj

Në këto ditë të nxehta e me temperatura të larta përvëluese që shkojnë mbi 42 gradë Celcius, ekspertët rekomandojnë kujdes të shtuar pasi vapa e madhe ka ndikim negativ në shëndet. Të gjitha grupmoshat, por veçanërisht foshnjat, fëmijët, të sëmuret kronikë apo të moshuarit duhet të shmangin me patjeter ekspozimin në diell gjatë mesditës. Qëndrimi...

Korrik 15, 2024
Praktikimi i mirënjohjes mund t’iu ndihmojë që të jetoni më gjatë

Praktikimi i mirënjohjes mund t’iu ndihmojë që të jetoni më gjatë

Të vlerësosh edhe gjerat më të vogla që iu ndodhin në jetë rrit një ndikim të qëndrueshëm në shëndetin tuaj. Sipas një hulumtimi përjetimi i mirënjohjes është i dobishëm për shëndetin fizik apo edhe për mirëqenien emocionale. Rishikimi i të dhënave të një raporti të mëparshëm ka zbuluar se ata persona të cilët ndjehen më...

Korrik 13, 2024