Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im

Kulturë

“Shtëpia e Kadaresë” më e vizituara nga turistët

“Shtëpia e Kadaresë” më e vizituara nga turistët

Shtëpia e gjeniut të letrave shqipe Ismail Kadare është një nga muzetë më të vizituar në Gjirokastër. Turistët jo vetëm vendas, por edhe shumë të huaj të cilët zgjedhin të qëndrojnë në “qytetin e gurtë”, nuk largohen pa parë shtëpinë ku Kadare është lindur dhe rritur. Interesi është shtuar gjatë këtij viti, ndërsa ata janë...

7 orë
Restaurohet Muzeu Etnografik në Krujë/ Unik në llojin e tij, trashëgon historinë ndër shekuj të shqiptarëve

Restaurohet Muzeu Etnografik në Krujë/ Unik në llojin e tij, trashëgon historinë ndër shekuj të shqiptarëve

Muzeu Etnografik i Krujës iu rikthye sërish vizitorëve dhe çelësi i shtëpisë historike iu dorëzua drejtuesit të saj. Pas dy vitesh që iu nënshtrua restaurimit, nën prezencën e ministrit të Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit Ambasadorit të Bashkimit Europian, Silvio Gonzato dhe përfaqësueses së Unopsit, Fraya Von Groote, u ri-inaugurua godina e cila u dëmtua nga...

Korrik 23, 2024
Librat e verës/ Lexuesit të prirur drejt romancave, fiction dhe atyre motivues

Librat e verës/ Lexuesit të prirur drejt romancave, fiction dhe atyre motivues

Librarët thonë se shitjet e librave nuk kanë rënë me nisjen e sezonit të verës, por ajo që ka ndryshuar janë preferencat e zhanereve letrare. Romancat, fiction dhe librat motivues janë ato që shiten më shumë. Veçanërisht këta të fundit të cilët botimet e të cilëve janë shtuar vitet e fundit. Këto janë përzgjedhjet letrare...

Korrik 22, 2024
52% më shumë turistë kulturorë në 6 muaj, zbuloni cili është siti më i vizituar

52% më shumë turistë kulturorë në 6 muaj, zbuloni cili është siti më i vizituar

“Një udhëtim quhet i paplotësuar nëse nuk zbulon kulturën e vendit që ke përzgjedhur për të vizituar. Kështu ndodh edhe me turistët që kanë zgjedhur të vizitojnë Shqipërinë. Në 6-mujorin e parë janë regjistruar 499 mijë vizitorë në muze, site dhe parqet tona arkeologjike”, raporton gazetarja Anisa Krraba. Më e vizituara këtë vit është kalaja...

Korrik 21, 2024
Nata e dytë e “Za Fest” te Kalaja e Rozafës

Nata e dytë e “Za Fest” te Kalaja e Rozafës

Nga oborri i muzeut të Shkodrës ku u mbajt nata e parë, “Za Fest” është zhvendosur në Kalanë e Rozafës, nën një atmosferë magjike për të gjithë të pranishmit. Kalaja e Shkodrës mikpriti spektatorë nga i gjithë rajoni, të cilët patën mundësinë të shijonin muzikë të disa rrymave. Artistët që u ngjitën në skenë ishte...

Korrik 20, 2024
Nis edicioni i tetë i “Za Fest”, festival treditor në Shkodër

Nis edicioni i tetë i “Za Fest”, festival treditor në Shkodër

Muzeu historik i Shkodrës ka pritur “Za Festin” që mbrëmjen e kaluar ngriti siparin e edicionit të tij të tetë. Nuk mund të ndodhte ndryshe, nata e parë ka nisur me muzikë shkodrane, të ndërthur me këngë nga Gjakova dhe të interpertuar nga grupi “Don’t listen to your neighbours”. Organizatori i “Za Festit”, Vlashnet Sata...

Korrik 19, 2024
Nis edicioni i 8-të i “Za Fest” në Shkodër

Nis edicioni i 8-të i “Za Fest” në Shkodër

“Za Fest”, ka hapur edicionin e tij të 8-të në Shkodër në natën e parë të mbajtur në oborrin e Muzeut të Shkodrës. Mbrëmja ka nisur me muzikë shkodrane të ndërthurur me atë nga Gjakova, e përcjellë nga grupi “Don’t Listen to Your Neighbours”. Dom Gjergj Meta ishte një nga të ftuarit e kësaj mbrëmje...

Korrik 19, 2024
Koncert në vendlindje pas 4 vitesh në Londër/ 15-vjeçarja luan në violinë për artëdashësit në Lezhë

Koncert në vendlindje pas 4 vitesh në Londër/ 15-vjeçarja luan në violinë për artëdashësit në Lezhë

Aty ku mori mësimet e para për violinë vendosi të mbante një koncert. Pas 4 vitesh në Londër, Anamaria Prendi u kthye në Lezhë dhe me instrumentin që dashuron luajti për artdashësit në këtë qytet. 15-vjeçarja thotë se përveçse të tregojë talentin e saj ka si qëllim edhe të nxisë të rinjtë që të luajnë...

Korrik 18, 2024
Kabaja Myzeqare bën bashkë artistët

Kabaja Myzeqare bën bashkë artistët

Krutja ishte këtë vit vendi për takimin e sazeve. Artistë nga Fieri dhe Berati u bënë bashkë në edicionin e 4 të Kabasë Myzeqare. Artistët që ishin pjesë e organizimit thonë se kanë vite që luajnë kaba ndërsa e vijojnë edhe sot në organizime të ndryshme e dasma. “Kabaja Myzeqare është një gjë e veçantë...

Korrik 18, 2024
Dasma e Skënderbeut rikthehet në kishën e Shën Mërisë

Dasma e Skënderbeut rikthehet në kishën e Shën Mërisë

Dasma e Skënderbeut është rikthyer në kishën e Shën Marisë në Vaun e Dejës. Kjo ngjarje u risoll pikërisht në vendin ku mendohet se janë kurorëzuar Gjergj Kastrioti me Donika Aranitin. Ata që kishin edhe rolet kryesore në këtë organizim shprehen të kënaqur dhe të priviligjuar ndërsa realizimi nuk ishte i lehtë. “Shumë mirë, roli...

Korrik 17, 2024