Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im

Shkencë

Planet më i ngrohtë, ditë më të gjata/ Ç’po ndodh me Tokën?

Planet më i ngrohtë, ditë më të gjata/ Ç’po ndodh me Tokën?

Rritja e nivelit të detit për shkak të ndryshimeve klimatike po ‘e zgjeron’ planetin në zonën ekuatoriale duke ngadalësuar rrotullimin e Tokës dhe zgjatur ditët. Shkrirja e akujve polarë ka zhvendosur ujin drejt ekuatorit duke i  bërë polet më ‘të sheshta’. Shtimi i disa milisekondave në 24-orëshin e ditëve ndoshta nuk duket shumë, por “ndikon...

Korrik 17, 2024
Zbulohet një shpellë në Hënë

Zbulohet një shpellë në Hënë

Për herë të parë në histori shkencëtarët kanë zbuluar një shpellë në Hënë. Kjo shpellë ndodhet jo larg vendit ku astronauti Neil Armstrong zbarkoi në Hënë 55 vjet më parë. Shkencëtarët mendojnë se ka qindra shpella të tjera ku mund të strehohen astronautët në të ardhmen. “Është vetëm një në qindra shpella të fshehura në...

Korrik 16, 2024
Bazë në Hënë? Shkencëtarët: Zgjidhja, një shpellë

Bazë në Hënë? Shkencëtarët: Zgjidhja, një shpellë

Shkencëtarët kanë gjetur prova për një shpellë të madhe nëntokësore në Hënë që është e aksesueshme nga sipërfaqja. Kjo e bën si vendndodhjen kryesore për të ndërtuar në të ardhmen një bazë hënore. Shpella duket e arritshme nga një gropë e hapur në “Detin e Qetësisë”, fusha ku shkelën për herë të parë në Hënë...

Korrik 15, 2024
Zgjidhje për kolonizimin e planetit Mars? Shkencëtarët zbulojnë ‘super myshkun’

Zgjidhje për kolonizimin e planetit Mars? Shkencëtarët zbulojnë ‘super myshkun’

Shkencëtarët kinezë kanë zbuluar ‘super myshkun’ që mund të ndihmojë në popullimin e Marsit. Myshku Syntrichia Caninervis është një lloj rezistent i gjetur në shkretëtirën perëndimore të Xinjiang dhe  mund të ndihmojë në kolonizimin e planetit të kuq, janë shprehur shkencëtarët e Akademisë kineze të Shkencave. Myshku është bimë që thith shumë ujë dhe mund...

Korrik 9, 2024
Liqeni i vetëm natyror i Sicilisë drejt tharjes

Liqeni i vetëm natyror i Sicilisë drejt tharjes

Një thatësirë ​​e madhe në Siçili pothuajse ka tharë liqenin e vetëm natyror të ishullit mesdhetar, i cili prej kohësh ka shërbyer si një habitat për zogjtë që emigrojnë midis Afrikës dhe Evropës. Liqeni Pergusa, pranë qytetit qendror sicilian Enna, është tkurrur në mënyrë dramatike për shkak të motit të nxehtë dhe shirave të pakta. “Liqeni Pergusa...

Korrik 9, 2024
Kutërbon erë “vezësh të prishura”, shkencëtarët studiojnë ekzoplanetin përvëlues

Kutërbon erë “vezësh të prishura”, shkencëtarët studiojnë ekzoplanetin përvëlues

Një planet i largët, me mot të vështirë rezulton të kutërbojë  erë vezësh të prishura. Shkencëtarët studiuan atmosferën e HD 189733 b që ka temperatura përlvëluese dhe duket sikur bie ‘shi xhamash’ sipas të dhënave të teleskopit James Webb. Sulfidi i hidrogjenit që gjendet edhe në Jupiter, përbën pjesën më të madhe të atmosferës së...

Korrik 8, 2024
Rezulton i suksesshëm eksperimenti i këmbës bionike që komandohet nga truri

Rezulton i suksesshëm eksperimenti i këmbës bionike që komandohet nga truri

Funksionon me sukses një këmbë bionike e komanduar vetëm më anë të trurit. Kjo teknologji është eksperimentuar në SHBA mbi 7 pacientë që kishin humbur gjymtyrët e poshtëm dhe ka bërë të mundur që të kryejnë lëvizje më të shpejta dhe natyrale duke mbajtur kontrollin e plotë në situata të ndryshme. Lëvizjet kontrollohen nga sistemi...

Korrik 5, 2024
Komandohet nga truri njerëzor, shkencëtarët shpikin “robotin Frankenshtajn”

Komandohet nga truri njerëzor, shkencëtarët shpikin “robotin Frankenshtajn”

Shkencëtarët kinezë kanë krijuar të parin robot në botë që komandohet nga truri njerëzor. Roboti funksionon përmes një truri të krijuar në laborator nga një masë qelizash dhe një çip kompjuterik që ndërvepron me sistemin nervor. I përshkruar si “truri brenda çipit”, ai funksionon njësoj si organi njerëzor duke përdorur sensorë dhe algorime të Inteligjencës...

Korrik 3, 2024
Shkatërrimi i Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar, Elon Musk merr dritën e gjelbër dhe kontratën miliona dollarëshe

Shkatërrimi i Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar, Elon Musk merr dritën e gjelbër dhe kontratën miliona dollarëshe

NASA i ka dhënë leje kompanisë së Elon Musk,  SpaceX për të shkatërruar Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar (ISS) deri në vitin 2030. Stacioni hapësinor ka qenë i përdorur vazhdimisht nga astronautët që prej vitit 2000 që kanë bërë më shumë se 3300 eksperiemente shkencore mbi kokat tona. Por shtetet që operojnë në ISS kanë rënë dakord...

Qershor 27, 2024
Teleskopi hapësinor zbulon 5 grupe yjore antike

Teleskopi hapësinor zbulon 5 grupe yjore antike

Teleskopi hapësinor James Webb zbulon 5 grupe yjore shumë antike. Ndodhen në një galaktikë të vogël më pak se 500 mln vite nga shpërthimi i madh apo Big Bang. Galaktika të tilla të universit të lashtë janë një minierë informacionesh pasi kanë kaluar faza intensive të fomimit yjor, ku janë gjeneruar sasi të mëdha radiacionesh...

Qershor 27, 2024