Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im

Euro 2024

Euro 2024, rekord spektatorësh

Euro 2024, rekord spektatorësh

Euro 2024 është më i ndjekuri në historinë e kampionateve. 2 milionë e 670 mijë spektatorë e ndoqën atë në stadiumet gjermane ku u zhvillua nga 14 qershori deri më 14 korrik. Ky turne kaloi atë të 2016 që mbante rekordin deri më tani. Në të dy ka marrë pjesë Kombëtarja Shqiptare ku tifozeria kuqezi...

Korrik 23, 2024
Euro 2024 | Policia parandaloi sulm terrorist në Berlin

Euro 2024 | Policia parandaloi sulm terrorist në Berlin

Policia gjermane arriti të parandalonte një sulm terrorist të ISIS përpara finales së Euro 2024 në Berlin. Forcat Speciale arrestuan tre persona të dyshuar se po organizonin një sulm ndaj tifozëve anglezë. Frika e agjentëve ishte se terroristët do të godisnin në vendin ku qëndronin fansat anglezë në ‘Braidshaid-platz’. Policia kreu kontrolle edhe në disa...

Korrik 21, 2024
Lamine Yamal kap ‘qiellin’ edhe në treg

Lamine Yamal kap ‘qiellin’ edhe në treg

Sensacioni i Euro2024, Lamine Yamal vendos rekord edhe jashtë fushave të lojës. Vetëm 17-vjeçar, por ai ka shkruajtur tashmë emrin në librat e historisë. Spanjolli pësoi rritjen më të madhe në treg të kartonit për të thyer edhe shifrën e 100 milionë Eurove. Yamal është lojtari më i vlefshëm i të gjitha kohërave dhe i...

Korrik 19, 2024
Marc Cucurella mban premtimin

Marc Cucurella mban premtimin

Titulli kampion Europe ka shkaktuar ndryshim të ‘lukut’ të Marc Cucurella (kukureja). Mbrojtësi spanjoll ka mbajtur premtimin që do të lyente flokët me ngjyrë të kuqe në rast triumfi në Euro2024. Në fotot e publikuara nga vetë ai në rrjetet sociale, Cucurella (kukureja) shfaqet me kaçurellat e tij të lyera. Pamje që shoqërohen me frazën,...

Korrik 19, 2024
Prekja me dorë nga Cucurella, Kroos: Gabova që i besova, Taylor e dinte që në VAR do e jepte penallti

Prekja me dorë nga Cucurella, Kroos: Gabova që i besova, Taylor e dinte që në VAR do e jepte penallti

Toni Kroos, është rikthyer të flasë për rastin më të diskutueshëm të Europianit, prekjen me dorë të mbrojtësit spanjoll, Marc Cucurella, në çerekfinalen ndaj Gjermanisë. Kroos, deklaroi se kishte gabuar që i besoi arbitrit kur ishte në fushë. Mesfushori gjerman deklaroi se arbitri Taylor e dinte që po të shkonte në VAR, do të jepej...

Korrik 18, 2024
Armand Duka: Kroaci-Shqipëri, peng që nuk fituam

Armand Duka: Kroaci-Shqipëri, peng që nuk fituam

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, thotë se Kroaci-Shqipëri ishte nga ato ndeshje që mbetet peng që nuk fituam. Nëpërmjet një postimi në profilin e tij, kreu i futbollit referuar vlerësimit të UEFA-s, që e zgjodhi sfidën si një nga më të bukurat e Euro 2024, shkruan se ishte një duel shumë emocionues....

Korrik 18, 2024
Shqipëria nuk ndryshon në renditjen e FIFA-s, Spanja fiton pesë pozicione

Shqipëria nuk ndryshon në renditjen e FIFA-s, Spanja fiton pesë pozicione

FIFA ka publikuar përditësimin e renditjes së përgjithshme të kombëtareve, pas përfundimit të Europianit dhe Kupës së Amerikës. Shqipëria nuk ka ndryshuar asnjë pozicion, teksa mbetet në vendin e 66-të, aty ku ishte edhe para Euro 2024. Dy humbje dhe një barazim, kanë bërë që kuqezinjtë të mos lëvizin asnjë vend. Në vendin e parë,...

Korrik 18, 2024
I dha trofeun Spanjës, Oyarzabal cilësohet si tradhtar në vendlindjen e tij

I dha trofeun Spanjës, Oyarzabal cilësohet si tradhtar në vendlindjen e tij

Mikel Oyarzabal, për shumë spanjollë mund të quhet si hero, pasi shënoi golin e fitores në finalen e Europianit ndaj Anglisë. Megjithatë, në vendlindjen e tij, ai cilësohet si një tradhtar. Sulmuesi ka lindur në qytetin e vogël Elorri, që ndodhet në pjesën lindore të rajonit bask, i cili ka rreth 7 mijë banorë. Në...

Korrik 17, 2024
Euro 2024 | Europiani nën diktatin e Chelsea

Euro 2024 | Europiani nën diktatin e Chelsea

Anglia dështoi për tu kurorëzuar mbretëresha e re e Europës, gjithsesi, sinjale pozitive kanë mbërritur tek Chelsea. Skuadra e Premier League angleze vendosi një rekord në Kampionatet Europiane. Goli i Cole Palmer në finalen e Euro2024 kundër Spanjës dërgoi në 3 numrin e realizimeve të lojtarëve të “bluve të londrës” në një fazë të tillë....

Korrik 17, 2024
Formacioni ideal i Europianit, UEFA përfshin 6 spanjollë dhe vetëm 1 anglez

Formacioni ideal i Europianit, UEFA përfshin 6 spanjollë dhe vetëm 1 anglez

Spanja ka 6 lojtarë në formacionin më të mirë të Euro 2024 të shpallur nga UEFA. Në ekipin ideal të zgjedhur nga një grup ekspertësh bie në sy mesfusha e gjitha spanjolle në reshtimin 4-3-3. Aty janë Fabian Ruiz, Dani Olmo dhe Rodri. Në sulm spikasin dy lojtarët e krahut Nico Williams dhe Lamine Yamal...

Korrik 16, 2024